„Vyřízli mi ledvinu kvůli cystě a teď se bojím, že bych mohl přijít i o tu druhou.“
S tímto ke mně dorazil na konzultaci muž, kterému je 70 let, říkejme mu Standa. „A k tomu všemu mi zjistili vysoký tlak a mám na to brát léky. Už napořád. Chtěl bych to nějak všechno zvrátit, zlepšit, uzdravit. Jde to ještě vůbec?“
Ujistila jsem ho, že ano, vše se dá zlepšit, ale má to jednu důležitou podmínku, „musíte chtít změnit to, co v životě žijete a co vedlo k tomuto fyzickému propadu“.
Následoval výčet toho, o čem ty fyzické projevy jsou:
- Ledviny, párový orgán – partnerské problémy
- Cysta na ledvinách – něco chci, dělám to a cítím špatné svědomí (např. nevěra), nebo po něčem toužím (chci mít mimomanželský vztah), ale nedovolím si to udělat
- Srdce – láska partnerská a láska k sobě (sebeláska)
- Vysoký tlak – cítíš se pod tlakem od okolí a pak už tlačíš sám na sebe – děláš věci, které nechceš, ale myslíš si, že musíš
Zeptala jsem se Standy, jestli se v nějakém tématu uviděl. „Ve všech“, zněla okamžitá odpověď. Tak jsme postupně probrali všechny okruhy a vyšlo nám z toho, že ho trápí nenaplněný vztah se ženou. Standa byl u mě před rokem a půl a už tenkrát jsme řešili tento vztah, půjčila jsem mu i knihu, jak porozumět tomu, co se děje mezi partnery, jak komunikovat, aby se vztah zlepšoval. „Zpočátku to bylo horší, pak se to dost mezi námi zlepšilo a teď už je to zase špatný“, komentoval průběh času, co jsme se neviděli. „Nepomohlo by, kdybych ji sem přivedl? I když, ona by stejně nepřišla.“
To tak bývá, máme tendenci vyřešit naše vztahy tím, že chceme přivést ty, co nás trápí. Vedla jsem Standu k tomu, abych pochopil, že by měl zapracovat na lásce k sobě (srdce). A buď se pak i jeho žena vedle něj začne proměňovat, nebo od ní odejde.
„Vždyť já se mám rád, rozhodně si neříkám, že jsem úplně blbej atd,“ popisoval mi můj klient svoji představu sebelásky. „No, to je sice dobrý, ale myslíte si, že kdybyste se měl skutečně rád, žil byste ve vztahu s někým, kdo vás pořád kritizuje, ať uděláte, co uděláte, vždycky je to špatně, poslouchal byste někoho, kdo vidí na všem jen to horší? Já bych vedle takového člověka určitě nežila.“
No, mnohokrát mi dal za pravdu. Když Standa pochopil, že roky nalévá do jámy (ženy) vodu (snaha dělat, co ona chce) s cílem, že vytvoří jezírko (žena bude spokojená a on bude mít klid) a ona se mu ta voda pořád vsakuje a stále jáma není naplněná (žena je stále nespokojená).
Společně jsme pak vymysleli jeho způsob, jak se postarat o sebe (sebeláska), aby v rámci jeho současných možností (na rozvod se teď rozhodně necítí) se mohl cítit líp a naplněně. Mají byt a chatu a oba jsou rádi na chatě a zahrádce. Tak budou jezdit každý zvlášť. Pár dní na chatě bude jeden, pár dní druhý. Aby se mohl věnovat sobě, své dílně, zahradě, mít tam klid a nikoho, kdo by ho kritizoval. Dostal také pár rad, jak toto vykomunikovat se ženou, proč to dělá, a jak jim to může pomoci. Řekla bych, že se skrze toto může hodně změnit u obou, protože se konečně Standa nebude přizpůsobovat své ženě (což ji stejně nedělá šťastnou) a bude si dělat své a tím nebude provokovat každý den ženu svojí přítomností. Budou moci víc o sobě přemýšlet, co každý vlastně ještě od života chce nezávisle na tom druhém. Tím se mohou každý sám v sobě vyživit a pak se vzájemně propojit nebo se vyživí jen Standa a od své ženy odejde.
Standa odcházel usměvavý a spokojený.
Máte ve svém okolí někoho, kdo žije nenaplněný vztah a má tendenci vidět problém u toho druhého? Nebo žijete v takovém vztahu vy? Chcete najít řešení i pro vás? Mrkněte se sem, co s tím můžete udělat.